Sztuczny śnieg okazał się rewolucyjnym wynalazkiem, ponieważ pozwolił uniezależnić rozgrywanie zawodów od pogody. Dzisiaj impreza sportowa na śniegu może się odbyć nawet przy dodatniej temperaturze. Tak dzieje się w przypadku konkursów Pucharu Świata w skokach narciarskich, narciarstwie alpejskim (zjazd, slalom), gdy przyroda często płata figla organizatorom.
Sztuczny śnieg spotyka się również w tak egzotycznych krajach jak Zjednoczone Emiraty Arabskie. Turyści i szejkowie mogą pojeździć na łyżwach albo na nartach, gdy z nieba leje się żar. Sztuczny śnieg sprawia, że ludzie na całym świecie mają więcej możliwości rekreacji, spędzania wolnego czasu. Korzysta też gospodarka, ponieważ te wszystkie wyciągi narciarskie, armatki ktoś musi obsługiwać. Za tym idą duże pieniądze, podatki, opłaty, itp.
Sztuczny śnieg spotyka się również w Polsce. W wielu miastach, nie tylko położonych na obszarze górskim, powstają stoki, które eksploatuje się cały rok: jesienią, zimą i wczesną wiosną do jazdy na śniegu i sztucznym śniegu, a wiosną i latem - na igielicie (w skrócie: tworzywie przypominającym sztuczną trawę).
Na takich obiektach znajduje się wyciąg narciarski, wypożyczalnia sprzętu i wszystko to, co znamy z górskich obiektów: bary, restauracje serwujące różne potrawy, napoje zimne i gorące oraz inne formy rozrywki (bilard, dart, piłkarzyki).