Prognoza pogody ma większy wpływ na życie każdego z nas niż mogłoby się wydawać

Prognoza pogody jest istotną informacją dla przeciętnego człowieka, ponieważ rzutuje na jego decyzje, wybory, posunięcia. W kwietniu i maju ranki są chłodne, ale dnie całkiem ciepłe, a nawet gorące. Trzeba więc dopasować ubiór do panującej temperatury: nie może być nam rano za zimno, a po południu - za gorąco.

Zimą ludzi interesuje to, jak duży będzie mróz i ile on potrwa. Jeśli będzie duży, oznacza to konieczność rannego skrobania szyb (chyba że pojazd stoi garażu, w którym panuje temperatura powyżej 0 st. C).

Prognoza pogody latem również jest ważna. Lato to czas wakacji, urlopów, wyjazdów nad morze. Ludzi interesuje to, czy będzie świecić słońce wtedy, gdy wybierają się na wakacje. Niektórzy planują datę urlopu na dni, w których synoptycy przewidują mocne słońce, wysoką temperaturę i brak opadów.

Prognozę pogody sprawdzamy codziennie, żeby wiedzieć, jak na drugi dzień ubrać się do szkoły, pracy, na uczelnię i jaki strój musimy przygotować.

Pogoda rzutuje również na plan treningów sportowców. Jeśli będzie mróz poniżej minus 10 st. C, wówczas trzeba zostać w budynku i przeprowadzić zajęcia siłowe, ponieważ tak niska temperatura jest groźna dla dróg oddechowych (trzeba wyposażyć się w specjalne maski ochraniające przewód nosowy). Jeśli w dzień jest zbyt gorąco, trzeba zmienić porę treningu na wczesny ranek albo wieczór, gdy słońce będzie chylić się ku zachodowi.